Prvi aerodrom i razvoj u Srbiji

Prvi aerodrom u Srbiji, poznat kao Aerodrom Beograd, otvoren je 1927. godine. S obzirom na to da je avijacija u tom periodu bila u fazi razvoja, aerodrom je bio relativno skromne infrastrukture, ali je predstavljao ključnu tačku za povezivanje Beograda sa evropskim gradovima. Početak rada bio je vezan za avio-saobraćaj između Beograda i drugih balkanskih i evropskih destinacija, a prva putovanja bila su na malim, jednospratnim avionima koji su prevozili putnike u komercijalnom, ali još uvek nesofisticiranom avio-saobraćaju.



Prvi komercijalni letovi obavljani su malim avionima, poput Douglas DC-3, koji je bio jedan od najvažnijih aviona tog vremena za međunarodni saobraćaj. Ovi avioni mogli su da prevezu do 21 putnika, a letovi su bili sporiji i manje udobni nego što su danas. Putovanja su bila izazovna, sa čestim kašnjenjima i neprilagođenim uslovima za putnike, što je bilo tipično za period avijacije iz prve polovine 20. veka.

Tokom vremena, razvoj avijacije u Srbiji i svetu doveo je do modernizacije aerodroma. Aerodrom Beograd, koji je u početku bio samo mala pista, postepeno je rastao i prilagođavao se potrebama povećanog broja putnika. Prvi terminali nisu imali ni približno kapacitet kao današnji, ali su omogućili osnovnu funkcionalnost u to vreme. Takođe, u to vreme je bilo mnogo manje međunarodnih destinacija, i letovi su uglavnom bili vezani za zemlje koje su bile deo bivše Jugoslavije, kao i za glavne evropske gradove pored kojih se letelo.


Razvoj infrastrukture i promene u okolini


Početak modernizacije aerodroma bio je rezultat porasta broja putnika, ali i tehničkog napretka u avijaciji. 1960-ih godina počela je izgradnja novih objekata na Aerodromu Beograd, jer je broj putnika ubrzano rastao. Okolina aerodroma u to vreme bila je uglavnom ruralna, a aerodrom je bio smešten na samoj periferiji Beograda. Susedni krajevi su bili ispunjeni poljima i malim naseljima, a aerodrom je bio odvojen od šire gradske infrastrukture.

Aerodrom Beograd u to vreme bio je jednostavan objekat sa samo nekoliko terminala i manje komercijalnih usluga. Bilo je to vreme kada putnici nisu imali bogat izbor sadržaja, a najviše što su mogli da očekuju bilo je jednostavno čekanje na let sa minimalnim udobnostima. Uz to, u to vreme nije postojala moderna komunikacija ili navigacija koja bi omogućila efikasno upravljanje avio-saobraćajem, pa je organizacija bila mnogo manje sofisticirana nego danas.

Kako su godine prolazile, okolina aerodroma se postepeno menjala, a 1980-ih godina Beograd je doživeo brži urbanistički razvoj. Gradnja novih puteva, širenje gradskih naselja i rast broja automobila doveli su do toga da je aerodrom postao mnogo lakše dostupan za posetioce. Novi naselji su rasla, a u okolini aerodroma su počele da se pojavljuju i prve veće komercijalne zgrade, dok su se naselja širila ka jugoistočnom delu Beograda. Dobar primer ovog razvoja su naselja u blizini naselja Surčin, koje je u poslednjim decenijama postalo ključno za svakodnevni život Beograđana, dok je aerodrom postao ne samo polazište za putovanja, već i simbol modernizacije.


Savremeni aerodrom i savremena okolina


U poslednjim decenijama, Aerodrom Beograd je postao prava međunarodna tačka povezivanja. U 21. veku, Beograd je postao ključna destinacija za brojne niskobudžetne aviokompanije, ali i za tradicionalne avioprevoznike. Danas, Aerodrom Beograd ima terminale sa kapacitetima za prevoz više miliona putnika godišnje. Preko aerodroma godišnje prođe više od 6 miliona putnika, a brojne aviokompanije sa svim vrstama letova povezuju Beograd sa više od 80 destinacija u svetu.

U 21. veku, okolina aerodroma postaje mnogo urbanizovanija. Iako je aerodrom i dalje smešten u jugozapadnom delu Beograda, u njegovoj neposrednoj blizini sada se nalaze veliki trgovački centri, hoteli, i poslovni objekti. Proširenje infrastrukturnih kapaciteta, kao što su brzi vozovi i široki autoputevi, omogućili su lakši pristup aerodromu, što je posebno olakšalo transport za putnike koji dolaze sa različitih krajeva Srbije.

Aerodrom Beograd sada je prepun sadržaja za putnike, uključujući restorane, prodavnice, VIP lounge prostore i čak teretane za putnike koji žele da se opuste pre leta. Parkiralište je prošireno i prilagođeno potrebama putnika, a dodatne opcije za dugoročno parkiranje omogućavaju veću fleksibilnost. Takođe, aerodrom je modernizovan i u pogledu bezbednosti, sa naprednim sistemima za kontrolu putnika, kao i savremenim sistemima za praćenje i usmeravanje aviona. Pored samo parkinga u blizini se nalazi privatni parking aerodrom Beograd. Ovaj parking pruža sigurnost vozila, odlične cene a imaju i brz i besplatan transfer do samog aerodroma.


Avioni i putnici: prošlost i sadašnjost


Tokom prvih decenija rada, letovi su bili značajno sporiji i manje udobni. Za razliku od današnjih modernih aviona kao što su Boeing 737 i Airbus A320, koji mogu da prevezu od 150 do 180 putnika i prevoze putnike na međunarodnim letovima širom sveta, prvi avioni su bili mnogo manji. Douglas DC-3, koji je bio popularan tokom 1940-ih i 1950-ih, mogao je da preveze svega 21 putnika i imao je mnogo manji domet. Danas, letovi su mnogo brži i udobniji, sa naprednim tehnološkim sistemima i boljoj atmosferi za putnike, dok je putovanje postalo svakodnevni način prevoza za milione ljudi.


Razvoj Aerodroma Beograd od skromnog objekta na periferiji Beograda do jednog od najvažnijih aerodroma u regionu predstavlja priču o uspehu i modernizaciji. Ovaj aerodrom je simbol napretka u avijaciji, ali i u razvoju same Srbije. Od malih letova sa jednospratnim avionima, preko prve velike terminalne zgrade, do modernih aviona i usluga koje danas nudi, Aerodrom Beograd ostaje ključna tačka za međunarodnu povezanost i vitalni deo srpske infrastrukture. Ukoliko želite da svoje vozilo ostavite na parking aerodrom Beograd,bilo bi poželjno da unapred rezervišite svoje parking mesto.