Kako zaštititi automobil tokom zimskih dana?
Zima donosi brojne izazove za vozače i njihova vozila. Niske temperature, sneg, led i vlaga mogu oštetiti automobil ako nije adekvatno zaštićen. Bilo da ostavljate vozilo na parkingu na duži period ili ga svakodnevno koristite, važno je preduzeti odgovarajuće mere kako biste ga sačuvali od potencijalnih problema.
Pravilna priprema vozila za zimu
Pre nego što zima u potpunosti nastupi, neophodno je pripremiti automobil za hladne uslove. To podrazumeva nekoliko ključnih koraka:
Provera rashladne tečnosti i antifriza: Antifriz sprečava smrzavanje vode u sistemu hlađenja i štiti motor od oštećenja.
Provera akumulatora: Niske temperature smanjuju kapacitet akumulatora, pa je važno da bude u dobrom stanju kako biste izbegli probleme pri paljenju motora.
Zimske gume: Letnje gume gube efikasnost na niskim temperaturama, dok zimske omogućavaju bolju stabilnost i prianjanje na snegu i ledu.
Zamena metlica brisača i dopuna tečnosti za stakla: Tečnost za stakla mora biti otporna na smrzavanje kako bi osigurala dobru vidljivost tokom vožnje.
Parkiranje vozila tokom zimskih meseci
Ako automobil ostavljate na otvorenom parkingu, važno je preduzeti određene mere zaštite:
Koristite ceradu ili pokrivač za automobil: Ovo može zaštititi vozilo od snega, leda i smrzavanja stakala.
Izbegavajte parkiranje ispod drveća: Sneg i led sa grana mogu pasti na vozilo i izazvati oštećenja.
Ukoliko automobil parkirate u garaži, neophodno je obezbediti dobru ventilaciju kako bi se sprečila kondenzacija i stvaranje vlage, što može dovesti do korozije. Važno je da znate da ukoliko putujete i planirate da parkirate automobil na parkingu u blizini aerodroma, unapred i na vreme rezervišete svoje parking mesto.
Sneg, so i prljavština sa puta mogu oštetiti karoseriju automobila. Evo nekoliko saveta kako da zaštitite vozilo:
Redovno pranje automobila: Čak i zimi je važno prati automobil kako biste uklonili so i prljavštinu koja može izazvati koroziju.
Nanošenje zaštitnog voska: Vosak stvara zaštitni sloj koji smanjuje uticaj vlage i soli na karoseriju.
Održavanje gumenih delova: Podmažite dihtunge vrata i prozora kako biste sprečili njihovo smrzavanje i pucanje.
Održavanje motora i unutrašnjosti automobila
Zima može uticati na rad motora, pa je potrebno obratiti pažnju na sledeće:
Redovno zagrevanje motora: Iako moderni automobili ne zahtevaju dugo zagrevanje, preporučuje se da se motor pokrene nekoliko minuta pre vožnje kako bi se svi delovi podmazali.
Provera ulja i filtera: Zimsko motorno ulje obezbeđuje bolje podmazivanje pri niskim temperaturama.
Zaštita unutrašnjosti: Gumene patosnice su bolji izbor zimi jer upijaju manje vlage od tekstilnih, što sprečava kondenzaciju i neprijatne mirise.
Kako sprečiti zamrzavanje automobila?
Zaleđena stakla, brave i vrata mogu biti veliki problem tokom zimskih dana. Evo nekoliko trikova kako to sprečiti:
Koristite sprejeve protiv zamrzavanja: Mogu se naneti na stakla kako bi sprečili formiranje leda.
Namažite brave i dihtunge silikonskim sprejem: Ovo sprečava smrzavanje i olakšava otvaranje vrata.
Prekrijte vetrobransko staklo kartonom ili specijalnim pokrivačem: Ovo može sprečiti nakupljanje snega i leda preko noći.
Dodatni saveti za sigurnu vožnju zimi
Osim zaštite vozila dok je parkirano, važno je obratiti pažnju na sigurnu vožnju u zimskim uslovima:
Usporite i povećajte razmak između vozila: Klizavi putevi povećavaju zaustavni put, pa je potrebno dodatno oprezno voziti.
Obavezna zimska oprema: U automobilu uvek treba imati strugač za led, lopatu, lance za sneg i deku u slučaju hitne situacije.
Izbegavajte nagle pokrete volana i kočenja: Postepena i pažljiva vožnja smanjuje rizik od proklizavanja.
Šta sa automobilom ako planirate put u toku zime?
Ako planirate duže putovanje tokom zime, važno je obezbediti automobil kako bi vas sigurno služio na putu:
Proverite stanje guma i pritisak: Niske temperature mogu smanjiti pritisak u gumama, što može uticati na stabilnost vozila.
Napunite rezervoar gorivom: Ovo pomaže u sprečavanju kondenzacije vode u rezervoaru i osigurava da imate dovoljno goriva za grejanje u slučaju zastoja.
Ponestite dodatnu zimsku opremu: Lanci za sneg, lopata, kablovi za startovanje i termo ćebe mogu biti od pomoći u nepredviđenim situacijama.
Proverite vremensku prognozu i stanje puteva: Izbegavajte putovanja tokom jakih snežnih padavina i ledenih oluja.
Razmislite o rezervaciji parking mesta: Ako planirate duži put, koji podrazumeva let avionom do željene destinacije, unapred obezbedite mesto u blizini aerodroma. Privatni parking aerodrom nudu veliki broj parking mesta za automobile i mnoge usluge samog transporta do aerodroma. Na ovaj način ćete izbeći stres i osigurati bezbednost vašeg automobila.